CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:23 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Vin Feb 22, 2019 8:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Daca ma intrebi pe mine, as recomanda exact lucrurile pe care le-am aratat in film si care au dat rezultate. Filmul a fost gandit sa dea cat mai multa informatie, tinand cont ca Polcesti e un lac nou si nu e carpodrom.

Ca strategie, as cauta pestele in special pe zonele tari, atat langa malul opus, cat si langa malul pe care stai. Ca nada, porumb, alune tigrate si boiliesuri de tip birdfood.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Sâm Feb 23, 2019 6:21 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 25, 2018 8:40 pm
Mesaje: 42
Nu a-ti pus deloc bila fishmeal la carlig sa vedeti rezultatele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Sâm Feb 23, 2019 9:32 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ba da, am pus si am prins imediat cativa sturioni. Cum nu ma interesau sturionii, am cautat o metoda prin care sa-i ocolesc. Am scapat de ei cu porumb, alune tigrate si boiliesuri Monster Tiger Nut. Am explicat toate astea in film.

Daca ai la dispozitie doar 48 de ore, ceea ce e un timp foarte scurt pentru un lac pe care n-ai mai pescuit, mai ales pentru un lac ca Polcesti, sugestia mea e sa mergi pe ce stii ca da rezultate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Sâm Feb 23, 2019 4:05 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 25, 2018 8:40 pm
Mesaje: 42
Am vazut filmul dvs de cateva ori si am vazut toti pasii.
O sa incerc sa merg tot pe birdfood si porumb atat in nada cat si pe firul de par.

Sturionii prinsi au fost mari?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Sâm Feb 23, 2019 4:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Majoritatea aveau in jur de 10-15kg. Am prins si unul de vreo 20-25kg care a venit la porumb, daca imi aduc aminte bine, dar a fost o intamplare. Din momentul in care am eliminat orice nada cu fainuri de peste sau carne, sturionii nu m-au mai deranjat.

Problema nadelor (boiliesuri, pelete, pasturi) cu faina de peste sau carne e ca aduna sturionii. Daca pescuiesti pe o zona pe care ai crap, iar crapii ajung la nada inaintea sturionilor, atunci evident ca pot sa prinzi foarte bine cu un fishmeal. Sturionii veneau insa destul de repede, in cateva ore, dupa care nu mai prindeai decat sturioni. De asta, as pescui in asa fel incat sa-i evit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Sâm Feb 23, 2019 10:45 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 25, 2018 8:40 pm
Mesaje: 42
Dabea astept sa ajung!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Lun Apr 15, 2019 8:51 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 25, 2018 8:40 pm
Mesaje: 42
A fost cineva anul acesta la Polcesti? A inceput sa pape bile birdfood?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Mar Apr 16, 2019 4:31 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 18, 2014 2:25 pm
Mesaje: 21
Salutare tuturor,
Vin cu câteva precizari:
Pescuitul pe lacul Polcesti este deschis de aproximativ trei saptamani,crapul mare facandu-si prezenta pe saltelele pescarilor destul de timid.

Pentru acest sezon ,ca o ultima noutate ,s-a luat decizia ca pescuitul.pe acesta acumulare sa fie cu maxim 8 posturi a cate patru scule, fiind permis pescuitul lansat cat si cel plantat.

Partidele de pescuit se fac numai pe bază de programare.
Numai bine si fire cat mai întinse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Mar Apr 16, 2019 5:04 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 25, 2018 8:40 pm
Mesaje: 42
Am programare pt 2 standuri in perioada 31mai - 2 iunie si dabea astept sa imi dobor recordul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Polcesti
MesajScris: Joi Ian 16, 2020 12:14 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 18, 2014 2:25 pm
Mesaje: 21
LACUL POLCESTI

Crapii de la Polcesti au nevoie de mai mult spațiu.

Rămânem in acelasi complex piscicol,dar ne mutam cu crapii mari in Polcesti 5 un lac spectaculos cu o suprafață aproximativa de 35 hectare,un lac salbatic ce difera foarte mult de vechea locație având in vedere multitudinile de structuri,plauri,stuf precum si adancimea apei mult mai mare.
Ca si comparatie de lacuri pot să vă spun ca este exact un lac asemănător Darvarului,un mini Darvari.

De mentionat faptul că și in acest bazin sturionul este prezent ,greutatea si dimensiunea acestora fiind mult mai mică.

Se pescuieste de pe un singur mal atat lansat cât si plantat.

Regulamentul si taxele de pescuit nu se modifică in 2020, lacul Polcesti 5 rămânând un lac dedicat pescuitului la crap axat pe trofee.

Pentru orice detaliu suplimentar va rugam sa ne scrieti aici pe forum,pe pagina de prezentare a lacului
https://www.facebook.com/laculpolcesti/ sau să ne contactati telefonic la numarul de telefon 0721212296.

Vă așteptăm cu drag!


Fişiere ataşate:
Polcesti 5.jpg
Polcesti 5.jpg [ 109.95 KiB | Vizualizat de 6431 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: