CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:37 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 7:10 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Va salut,

Am o rezervare pe stand B 16 + F4 in luna mai pentru o partida de 72 ore. Consultand statisticile din ultimii ani este clar ca nu e cel mai productiv stand cel putin in ceea ce priveste capturile de 20kg+.

Nu stiu insa daca rezultatele slabe in ceea ce priveste aceste capturi se extind si in zona 12-15 kg+...din experienta voastra la ce ar trebui sa ma astept ...si ce locuri "fierbinti" ati putea recomanda pe acest stand ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 7:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am pescuit pe zona lui B16 in aprilie 2016, cand standul abia fusese facut. Locurile bune au fost locurile tari, cu substrat de pietris, in marginea insulei din fata standului.

Un an mai tarziu, in aprilie 2017, am facut un film cu Cristi Mihalcea, care a stat pe B16, a pescuit din mana si a prins foarte bine. Locurile bune au fost aceleasi - locurile tari pe care le gasesti cu prodding stick-ul pe toata lungimea insulei, la adancimi in general sub 2m.

Nici Cristi si nici eu n-am pescuit de-a lungul malului nostru. N-a fost nevoie. Am prins bine langa insula, dar daca zonele respective nu produc as incerca si malul pe care e standul sau zonele din mijlocul apei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 8:38 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc Vlad ! Vom planta, cu siguranta ne vor fi accesibile acele zone din malul opus.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 24, 2019 4:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 24, 2019 4:27 pm
Mesaje: 1
Salutare Sergiu,
Poti sa ne spui te rog cum a decurs partida pe B16,noutati sau schimbari pe acest stand in afara de ceea ce ne-a prezentat Vlad si Cristi Mihalcea.
Stiu ca actualul record al sectorului B apartine de curand acestui stand.
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 1:22 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
marius.calin scrie:
Salutare Sergiu,
Poti sa ne spui te rog cum a decurs partida pe B16,noutati sau schimbari pe acest stand in afara de ceea ce ne-a prezentat Vlad si Cristi Mihalcea.
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 1:31 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Sergiu Condrea scrie:
marius.calin scrie:
Salutare Sergiu,
Poti sa ne spui te rog cum a decurs partida pe B16,noutati sau schimbari pe acest stand in afara de ceea ce ne-a prezentat Vlad si Cristi Mihalcea.
Multumesc!


Salut,

Scuze pentru intarziere, nu am vazut mesajul tau.

Partida a fost slabuta, 2 crapi in jur de 18 kg prinsi langa salcia cazuta in dreapta insulei si undeva in fata standului la cca 25 m de mal pe zone cu substrat tare.

In rest 2-3 runnuri si...o stiuca prinsa la snowman.

In malul insulei nu am gasit substrat tare...numai mal adanc.

Cele bune !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 3:51 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Sergiu Condrea scrie:
la cca 25 m de mal pe zone cu substrat tare.



25 m fata de malul opus ma refer !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 03, 2020 11:02 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 03, 2020 12:41 am
Mesaje: 6
Buna seara! In primul rand multumesc administratorilor pentru faptul că m-au acceptat în acest grup! Mentionez faptul că sunt un pescar cu experienta medie in pescuitul crapului , așadar imi cer scuze daca intrebarile mele nu sunt foarte clare sau perfect formulate! Asadar, din exces de zel , urmarind nopți întregi cu atentie toate filmele încărcate pe canalul de youtube carponline, am decis să aleg un tip de balta cu un nivel de dificultate asa ca am ales Varlaam! Sunt constient de faptul că nu sunt pregătit pentru sectorul A, asa ca m-am orientat catre sectorul B. Perioadă în care voi pescui este 23-25 Iulie 2020, iar standul disponibil mie este B 16. Intrebarile mele cu referire la aceasta partida de 72 h , sunt urmatoarele: Ce bila a-ti alege, ținând cont de faptul că apa va fi foarte calda? Inițial m-am gândit la Source si Complex -t, dar as miza si pe Monster tiger nuts din gama Red Amo. Așadar,ce a-ti recomanda dintre cele trei, ținând cont că vor fi acompaniate de seminte? 2: Credeți că standul B16 ofera un avantaj în condițiile în care balta este plină? ( Intreb asta deoarece se intinde pe o suprafata destul de buna,dar cred ca este dezavantajat de insula atunci cand bate vantul).Stiu ca B 14 si B 15 , dețin structuri destul de multe..despre B 16 nu am reusit sa adun destul de multe informatii! Mulțumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 03, 2020 11:29 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Salut Alex,

Avand in vedere faptul ca vei pescui la mijlocul lunii Iulie, intr-o perioada caniculara probabil pestele o sa se hraneasca slab.

Boiliesurile pe care intentionezi sa le folosesti sunt bune, dar iti recomand sa le cumperi pe cele de diametru cat mai mic. Poti sa folosesti o combinatie intre cele de 12 mm si cele de 16 mm.
De regula crapii de pe Varlaam nu sunt obisnuiti cu tiger nuts, daca le folosesti este posibil sa te viziteze tenii.
Totodata, avand in vedere ca apa o sa fie calda iar pestele apatic, poti folosii cu mare incredere boiliesurile critic echilibrate.

Inainte de monturi, nada, etc. iti recomand sa intrii cu prodding stick-ul, sa cauti locuri tari si sa balizezi undeva la 6 locuri, chiar daca pescuiesti cu 4 lansete, sa le ai ca varianta de "back-up".

Ca strategie de nadire, in perioada aceea, daca ma intrebi pe mine as nadii putin spre deloc. Un saculet solubil cu 6-8 boiliesuri de 10-12 mm ar fi suficient, sau o farfurie de nada formata din cateva seminte.

Legat de monturi, iti recomand German rig pentru boiliesurile critic echilibrate, Withy Pool pentru Pop-up si Blow-Back pentru snowman. Foloseste carlige mici de 6-7.

Fir intins si toate cele bune.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 04, 2020 2:30 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 03, 2020 12:41 am
Mesaje: 6
Multumesc Mihai! Am sa tin cont de sfaturi si sper sa am o sansa!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: