CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Iun 28, 2019 9:57 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Mi a placut ideea ,cartile sa fie prezentate cat mai bine .Sa desemnam pe cineva care sa le prezinte cat mai bine,nu? Cei care citim,nu avem voie,ca nu le prezentam bine.

La 30 de ani de la revolutie,sau ce o fi fost,intr o tara libera,nu am voie sa imi notez pe un forum de pescuir ideile care mi au placut din niste carti de pescuit; nu mai voebesc ca antivirusul de pe ambele pc uri,si sunt antivirusuri diferite,ma avertizeaza ca nu e ok site ul.

Rezumate nu.mi am propus sa fac,m am multumit sa subliniez ,din fiecare carte,ce mi a placut.Asa e cu cartile,fiecare cand citeste aceeasi carte,ramane cu altceva.Ciudat nu?

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 28, 2019 10:18 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Valter, imi pare rau ca ai inteles gresit mesajul meu.

Foarte bine ca recomanzi cartile. Sunt carti bune, merita citite si recomandate.

Mesajul meu nu era o critica, era doar o sugestie - si poti sa ai incredere ca domeniul cartilor englezesti de pescuit la crap e un domeniu pe care il cunosc.

Voiam doar sa-ti spun - cu toata stima pentru efortul tau - ca, daca vrei ca oamenii sa tina cont de recomandarile tale, s-ar putea sa ai nevoie de mai mult decat de mici citate. Una e sa recomanzi, alta e ca recomandarile sa aiba efect. Asta-i tot.

Repet: nu te supara, ca n-ai de ce. Apreciez ce faci si sper sa aprecieze si altii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 29, 2019 5:50 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Ideile ,sa le numim asa,si nu citate, strabat si constituie acel filon de aur care strabate un munte,cu milioane de tone de pamant ,pietris,stanci,grohotis si restul.

Imi place sa discut idei.

E,sa spunem, amprenta pe care o las,modul meu de a fi ,in urma citirii cartilor.Rezumate nu as putea; as pierde ,cred,din ce este esential in ele( carti).
Cartile sunt valoroase prin prisma ideilor care le strabat,mai putin din multimea faptelor.

Ii rog,probabil sunt, cei care isi pot aduce un aport in plus,prin rezumate,sa o faca!

Scriitorii si,in general oamenii care iubesc cartile,cum imi place sa spun si despre mine,isi noteaza ideile din lectura pe care o au,mai putin rezumate..

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 09, 2019 6:57 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
The philosophical fisherman '' Harold F.Blaisdell

Titlul nu induce in eroare ,din contra, e cea mai profunda carte despre pescuit pe care am citit -o.Si ma refer la primele capitole ,restul sunt despre pescuitul la pastrav si la alti rapitoi.

Sper sa nu dezamagesc pescarii de crap,nu e vorba despre pescuitul la crap , dar vorbeste ca nimeni altul despre pescuit si '' de ce '' pescuim.Stiu ca stiti de ce pescuiti, si eu stiam intr-o mare masura ,pana sa il citesc pe Harold.Se intreaba cati dintre pescari lasa o sansa pestelui ,in mod deliberat, adica practica pescuitul pentru el,in sine; si cati isi doresc doar sa intepe cat mai multe exemplare.

Pestele nu e inzestrat de la natura cu calitatilepe care le avem noi, insa natura l-a compensat cu acel instinct de conservare si cu un habitat atat de restrans, pe care sa il 'stie'' si cand e cazul de pericole instinctul sa il salveze. Pestele nu are curiozitate dar are instinct.Deci ce nu i se pare cunoscut, nu prezinta interes pentru el.

A pescuit si ,deci, scris cartea , in anii cand lansetele erau din bambus si incepusera sa apara cele din fibra de sticla.

Isi exprima nostalgia dupa vremurile apuse,deja ; si isi doreste sa se intoarca in timp,insa nu ar putea fara sculele moderne de pescuit....Imi place acest paradox,aceasta dorinta de intoarcere in timp dar si atasamentul de ce e nou, modern...

E genul de carte pe care o intalnesti rar, pentru ca e atat de greu sa o scrii, ai nevoie de multe pentru a o scrie.E un autor imens,ma incumet sa o spun. Si cred ca a fost un pescar de invidiat;eu o fac ,dupa felul cum a scris.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 11, 2019 1:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 9:51 am
Mesaje: 75
Localitate: Ploiesti
Salut Valter,

Nu am mai intrat/postat de mult pe acest forum. Am descoperit acest thread si am citit toate postarile.

As vrea sa te felicit pentru asta.

Toate cele bune!

_________________
https://www.instagram.com/thesessionro
https://www.facebook.com/thesessionro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Sep 15, 2019 4:17 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
ionmilitaruionut scrie:
Salut Valter,

Nu am mai intrat/postat de mult pe acest forum. Am descoperit acest thread si am citit toate postarile.

As vrea sa te felicit pentru asta.

Toate cele bune!

Salut,Ionut!

Si eu iti multumesc pentru apreciere !

Cand cineva apreciaza ceva la altcineva, sunt convins ca e cel putin la nivelul persoanei apreciate, daca nu chiar mai sus; altfel nu ar fi in stare nici sa observe si nici sa recunoasca .

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 15, 2019 3:43 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
"The lost diary"Chris Yates

Cartea e jurnalul unui sezon de pescuit pe Redmire Pool,1981.In sezonul anterior pe Redmire Pool batea recordul din UK,cu un crap de 23,4 kg,Chris Yates.

Redmire Pool este un lac destul de mic,de doar 1,2 hectare,insa este considerat ,in lumea carpfishingului, locul unde s-a nascut pescuitul modern la crap "the home carpfishing" .

Este ultimul sezon pe care Chris il petrece la Redmire.Si cu toate ca batuse recordul national cu un sezon in urma,Chris spune ca in acest an 1981 ,entuziasmul nu i se diminuase si se bucura de fiecare captura,indiferent de greutate...

'' A privi lacul sau raul, in sine, e o mare bucurie,dar in acest sezon m-am uitat cu si mai multa bucurie, poate pentru ca am vazut apa diferit" .

Si inchei cu o idee care ii face cinste lui Chris '' a fi aici ( la Redmire) e deja un triumf... si a fi oriunde in alt loc ,loc de pescuit sau nu, sa fii multumit" ...,un urmas demn de Shakespeare , cu al lui '' to be or not to be"( a fi sau a nu fi).Chris ne spune ca a fi ,oriunde, nu conteaza , e o multumire...

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 6:08 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
" Carp baits uncovered"


Cuprinde articole care apartin , dupa parerea mea, la acea vreme, dar si acum, unora dintre cei mai valorosi 'fauritori'' de boiliesuri: Bill Cottam ( Nutrabaits), Rod Hutchinson,Tim Paisley, Frank Warwick dar si altii....

Voi spicui cateva idei care pot constitui reper in pescuitul cu bile.

Bill Cottam , pudra de kelp merge bine in fishmealuri, deoarece contine o doza mare de vitamina E.O cantitate mare de fainuri de peste , fara o doza de vit E, afecteaza sanatatea pestelui...La capitolul atractie, combinatiile de arome fructate si cele de peste, sunt de succes.


Rod Hutchinson, primavara si toamna pestele are nevoie de o cantitate mai mare de proteine;boiliesuruile formulate dupa acest principiu vor fi mai ''gustate ''.Cea mai buna perioada de pescuit,ultimele 2 saptamani din luna Mai si primele 2 saptamani din Iunie.Nu folosea arome pe baza de alcool vara ( EA).Adeptul carbohidratilor ( seminte,fainuri din cereale) preparate, pentru ca sunt mai digestibile pentru carp, dar adauga si zahar cand le prepara...

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 12, 2019 5:54 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Top tactics for big carp, Tony Miles

A intrat intre preferatele mele .De ce?E scrisa simplu,dar cu atat de multe si valoroase informatii,incat nu cred ca un pescar de crap nu ar aprecia-o.
Incepe cu ce e mai important in pescuitul la crap ,adica ,localizarea.Primul pas,cu ochiul liber catre suprafata apei; zonele din preajma insulelor,marginile ,copaci cazuti in apa,dar si directia vantului inspre care bate.Cand vantul e rece,pestele sta in diretia opusa.
In pescuitul la bile, crapul incepe sa raspunda dupa cam 24 h,dupa nadire.

Tactia cea mai productiva in baltile cu presiune mare din partea pescarilor, pescuitul izolat cu bile viu colorate si cu multa atractie.
Dupa experienta lui, in apele de tip sindicat, bilele concepute pe baza de proteina lactica ,si avand diametrul de peste 30 mm, cu nadire pe termen lung, e cea mai productiva.
Cel mai mare peste al carierei lui Tony Miles ,58 lbs, pe Cassien.

Dupa parerea mea e una dintre cele mai bune carti si nu trebuie sa lipseasca din biblioteca unui pescar.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 02, 2020 6:45 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Carp fishing,tips and theories, Steve Graham

Sfaturi si idei care prind bine oricarui pescar, chiar si la cei avansati...

Un capitol important pentru Steve Graham este Localizarea: marginile, insule, copaci cazuti in apa, zonele unde pasarile unde stau mai mult, sunt cateva dintre semnele care ne dau de inteles ca acolo sunt sanse mari sa localizam crapii.Un loc deseori neglijat de pescari,malul de pe care se pescuieste...

Markerul joaca un rol important in localizare, el insusi detinand cateva modele de culori si marimi diferite.

Ii place sa varieze si sa fie diferit,de la marimile diferite de boiliesuri cu care nadeste,unele ciopartite,altele intregi,pana la cele de carlig, cu doze mai mari de atractanti.Prezentarea, mai mereu cu 2 bile pe firul de par sau chiar 3 de 10 mm.Bilele cu care nadeste ,de marimi diferite si ciopartite au doua roluri : pe de o parte de a induce in eroare pestii,fiind obisnuiti cu o singura marime si pe de alta parte,atractantii se elibereaza mai usor in apa cand bilele sut taiate..Pescuieste cu succes si cu bile de 30 sau chiar 35 mm

Ca o parere,Steve e genul de pescar meticulos,atent la orice detaliu,dar care il face sa fie un pescar bun, care nu lasa nimic la intamplare si incearca ,unde se poate,sa fie diferit de ceilalti,sa varieze...

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: