CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:28 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Ian 05, 2020 11:44 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Va salut, in data de 23-25 Aprilie voi face prima iesire pe sectorul A de la Varlaam respectiv A4. Imi puteti da o recomandare pentru monturi respectiv nada? Intentionez sa merg pe toate 4 lansetele cu Wafter rig(cu un wafter Source de la Dynamite) si ca nada boilies Source de 15mm+semninte preparate.
Totodata m-ar ajuta niste informatii legate de locurile fierbinti.(din cate am vazut in filmele lui Vlad Pavlovici pestii se hranesc la 10-15 metri de malul de vis-a-vis). Mentionez ca nu am sonar dar am Proding stick.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 06, 2020 10:45 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mihai, uite-te cu atentie la filmul pe care l-am facut pe baza partidei din aprilie de anul trecut, pe Sectorul A. Filmul se numeste Wafters. Poti sa vezi exact locurile, montura si nada.

Pestele nu se hranea la 10-15m de malul opus, se hranea la 2m de mal pentru ca se facuse cald si iesise la apa mica. Am prins cativa crapi si mai departe de mal (unul dintre ei a fost Haplea), dar majoritatea au venit de la adancimi sub 1,5m. Nu inseamna ca se va hrani la fel si in timpul partidei tale, depinde de vreme, dar daca ai parte de o vreme calda e posibil ca pestele sa se prinda lipit de mal. 

Fa rost de un prodding stick pentru ca n-ai ce face cu sonarul la 2m de mal, dar ai ce face cu prodding stick-ul. Pe Sectorul A nu exista locuri fierbinti, e un specific al lacului ca niciun loc nu garanteaza nimic. Ceea ce e foarte bine.

Ca nada, iti recomand boiliesuri mici (Source  de 15mm si 12mm ar trebui sa mearga bine), eventual si seminte, iar ca momeala, wafters mici sau boiliesuri si pop-up-uri mici. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 06, 2020 11:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Vlad Pavlovici scrie:
Mihai, uite-te cu atentie la filmul pe care l-am facut pe baza partidei din aprilie de anul trecut, pe Sectorul A. Filmul se numeste Wafters. Poti sa vezi exact locurile, montura si nada.

Pestele nu se hranea la 10-15m de malul opus, se hranea la 2m de mal pentru ca se facuse cald si iesise la apa mica. Am prins cativa crapi si mai departe de mal (unul dintre ai a fost Haplea), dar majoritatea au venit de la adancimi sub 1,5m. Nu inseamna ca se va hrani la fel si in timpul partidei tale, depinde de vreme, dar daca ai parte de o vreme calda e posibil ca pestele sa se prinda lipit de mal. 

Fa rost de un prodding stick pentru ca n-ai ce face cu sonarul la 2m de mal, dar ai ce face cu prodding stick-ul. Pe Sectorul A nu exista locuri fierbinti, e un specific al lacului ca niciun loc nu garanteaza nimic. Ceea ce e foarte bine.

Ca nada, iti recomand boiliesuri mici (Source  de 15mm si 12mm ar trebui sa mearga bine), eventual si seminte, iar ca momeala, wafters mici sau boiliesuri si pop-up-uri mici. 

Are prodding stick ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 06, 2020 11:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Greseala mea, am citit invers. :D

Ok, prodding stick-ul e foarte util pentru pescuitul in maluri.

Pentru pescuitul pe mijlocul apei, e mai util sonarul. E bine sa le ai pe amandoua.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 06, 2020 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Va multumesc mult pentru informatii!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 14, 2020 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Buna ziua, din pacate nu am avut noroc pe sectorul A nici acest an. Pe data de 8-10 Aprilie voi veni pe Sectorul B respectiv B15. Din cate am inteles veti fi prezent si dvs. pe standul vecin. Daca imi veti permite sa stau umpic de vorba cu dvs. si sa-mi recomandati si mie niste locuri mai productive as fi recunoscator.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 14, 2020 4:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Da, am o partida programata la inceputul lui aprilie pe Sectorul B. In cazul in care ne sincronizam si pot sa fiu de folos, cu mare placere.

Daca ajuta cu ceva, am prezentat "reteta" mea pentru pescuitul pe Sectorul B intr-un film facut anul trecut: Anotimpurile unui lac.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 14, 2020 4:56 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Am vizionat toate filmele dvs. mi-au fost de folos. Multumesc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: