CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Malaxor
MesajScris: Vin Ian 10, 2020 2:54 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Salutare,

As vrea sa achizitionez un malaxor pentru coca de boilies. Am tot cautat pe site-uri horeca, insa nu am gasit nimic concludent. Nu am reusit sa imi fac o idee despre ce parametrii tehnici ar trebui sa aiba malaxorul pentru a fi destul de puternic pentru coca de boilies. Caut un malaxor cu capacitate a cuvei de 20kg, maxim 40kg.

Imi puteti da niste sfaturi dpdv tehnic ce ar trebui sa urmaresc la un malaxor.

Daca ati avea si recomandari din proprie experienta ar fi minunat.

Normal ca pretul trebuie sa fie cat mai mic :)

Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Malaxor
MesajScris: Sâm Ian 11, 2020 9:15 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
cauta pe olx. ca sa faca coca de 20 kg iti trebuie una de capacitate 40 kg https://www.olx.ro/oferte/q-malaxor-aluat/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Malaxor
MesajScris: Mar Ian 14, 2020 9:02 am 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Am vazut oferta de pe olx, insa as vrea sa iau ceva nou. Asa am luat in calcul si eu, ca pentru 10kg de coca sa fie un malaxor cu capacitate de 20kg.

Ideea e ca am gasit de exemplu chiar si la Metro malaxor la pret ok, dar frica mea este sa nu iau ceva care nu face fata la coca de boilies, care dupa cum stim este mult mai tare si mai densa decat aluaturile din panificatie.

De aceea intreb aici, pe cei care au avut experiente cu diverse modele de malaxoare, daca nu o recomandare clara, macar de ce anume sa ma feresc.

Chiar sper ca pe forumul asta sa fie cineva care are experiente cu diverse malaxoare si imi poate da si mie un sfat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Malaxor
MesajScris: Mar Ian 14, 2020 11:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Orice malaxor de genul celui de mai sus face fata fara probleme la coca de boilies.
Folosesc unul de 16 l, la 220 V, de vreo 3 ani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Malaxor
MesajScris: Mie Ian 15, 2020 10:16 am 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Am incercat cumva sa avansez cu cautariile. Am facut mai multe cereri de oferta pe diverse site-uri horeca.

Unul este acesta: https://www.novapan.ro/produse/echipame ... g-aluat-71

Am cerut oferta pentru variante de malaxor de 22 si 25 kg capacitate si varianta cu 1 viteza sau 2.

M-a sunat un baiat de la ei si am discutat putin cu el pentru ce am mai exact nevoie de acest malaxor. Explicand ca este vorba de aluat pentru boilies, acesta mi-a spus ca stie despre ce este vorba, dar nu recomanda aceste genuri de malaxoare pentru ca acea coca de boilies este mult prea tare si densa fata de aluaturile pentru care a fost conceput malaxorul. A spus ca a mai avut comanda pentru acest gen de utilizare, dar a fost vandut fara garantie avand in vedere ca nu este folosit cu aluaturi normale si ca este un risc prea mare sa fie suprasolicitat tot angrenajul.

Tocmai de aceasta chestie imi este frica, sa nu iau un malaxor la care sa ii prajesc motorul sau sa sara din el angrenajele, avand in vedere densitatea aluatului de boilies.

De aceea incerc din nou sa va cer recomandari concise pentru malaxor, dar modele cu care chiar ati lucrat si stiti ca nu ati intampinat astfel de problem. Normal ca sunt binevenite si exemplele negative, ca sa stim de ce anume sa ne ferim.

Multumesc inca odata!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Malaxor
MesajScris: Mie Ian 15, 2020 11:26 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Salut, exact de genul asta de malaxoare ai nevoie, cu spirala si cuva rabatabila .Cunosc persoane care folosesc malaxoare Sigma fara sa se planga de astfel de probleme. Eu folosesc un malaxor italian pentru aluat de pizza de la prisma food ... sper ca ti-am fost de folos .

Ca sa iti mai dau un sfat, ia monofazic , nu te complica .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Malaxor
MesajScris: Joi Ian 16, 2020 1:47 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Mersi fain! Am sa mai incerc sa iau legatura directa cu distribuitori horeca, pentru a putea intelege cat mai bine diferentele dpdv tehnic de la un malaxor la altul. Ideea e ca vreau sa iau ceva nou, cu garantie si bine ar fi sa pot gasi si piese de schimb ulterior. Avand in vedere ca nu prea le am nici cu mecanica, nici cu electricele, nu prea vreau sa iau second hand, unde am vazut ca sunt preturi mai accesibile. In continuare, daca e cineva care are experiente de impartasit despre un anume model/marca, este foarte bine venit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Malaxor
MesajScris: Dum Ian 19, 2020 2:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Sa ne spui si noua ce hotarate ai luat. Succes


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Malaxor
MesajScris: Lun Ian 20, 2020 10:49 am 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Deocamdata incerc sa gasesc o variant noua, sub 3000 lei. Nu ma grabesc pentru ca abia prin martie sper ca pot termina atelierul. Cand am sa fac achizitia si o voi incerca, voi impartasi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Malaxor
MesajScris: Mar Ian 21, 2020 1:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
malaxoarele pe care ai vazut pe olx. gen.15 kg 20 kg sunt bune eu folosesc una de mai multi ani, fac anual in jur de 1000 una mie kg de boiles


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: