CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lanseta pentru pescuitul plantat
MesajScris: Joi Mai 21, 2020 9:08 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Va salut,

Exclusiv pentru pescuitul plantat ce lanseta imi recomandati, care sa ofere placere in dril si in acelasi timp rezerve de putere suficiente pentru crapii mari ?

Considerand recenziile mai vechi m-as orienta in principiu catre o lanseta de 3.60 si 3.25 lb...bugetul fiind de max. 750 lei.

Astept interesat sugestiile voastre !

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 21, 2020 9:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Lanseta pe care o folosesc de obicei daca vreau un blanc mai puternic e Shimano TX5 de 3,60m/3,25lb. Am mult material filmat cu ea, in care poti sa vezi cum lucreaza. De exemplu Carp Spirit Long Shank, un film recent facut pe Sectorul B de la Varlaam.

Alt film care ar putea fi relevant pentru TX5 de 3,60m/3,25lb e cel pe care l-am facut la Tancabesti in 2018: Portretul unui lac: Tancabesti. Stateam pe un ponton si pescuiam la marginea unui plaur. Crapii cautau sa intre sub plaur, iar tenii voiau sa intre sub ponton. In ambele cazuri, trebuia sa fortez pestele destul de mult, motiv pentru care am pescuit cu TX5.

Lanseta costa in momentul de fata 749 de lei, deci se incadreaza (la limita) in bugetul tau.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 22, 2020 8:13 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc Vlad ! Imaginile vorbesc de la sine, e o varianta foarte buna intr-adevar !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 22, 2020 9:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Apr 20, 2020 5:48 pm
Mesaje: 22
Salut,esti sigur cà vei pescui doar plantat? Simano tx 5 intr-adevar se preteazà pescuitului plantat dar eu as testa ambele modele Tx 5 de 12 ft respectiv 13 ft dupà care as lua decizia care dintre cele douà modele mi se potriveste mai bine .Cu o lansetà de 13 ft poti planta dar poti pescui si din minà asta nu inseamnà cà cu lanseta de12 ft nu poti face lucrul acesta ,eu te sfàtuesc sà testezi ambele modele iar dupà aceea sà iei o decizie .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 22, 2020 11:13 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Da...am oscilat si eu intre cele doua variante...greu de decis ce-i drept.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mai 25, 2020 3:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Vlad Pavlovici scrie:
Lanseta pe care o folosesc de obicei daca vreau un blanc mai puternic e Shimano TX5 de 3,60m/3,25lb.


Ce distante aproximative poate atinge aceasta lanseta in pescuitul lansat, cu o tehnica medie spre buna de aruncare a pescarului ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mai 25, 2020 3:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am facut teste de casting cu modelul de 3,60m/3,25lb. Avem in proiect sa testam lansetele de 3,60m/3,5lb si 3,60m/3,25lb - probabil in urmatoarele luni.

In urma cu cativa ani, Shimano a publicat un grafic cu distantele inregistrate de unul dintre consultantii din UK, Mike Dagnall, cu lansetele Velocity (similare cu actualul model TX2) pe diverse categorii de greutate. Vezi mai jos. Aruncarile au fost facute cu o mulineta Shimano Ultegra 14000 XTC incarcata cu fir Shimano Technium Invisitec 12lb de 0,33mm. Distantele sunt masurate in yarzi. 

TX5 e o lanseta mai rapida si mai buna pentru distanta decat TX2. E adevarat ca nu toata lumea arunca la nivelul lui Mike Dagnall, dar in Romania pescuitul la distanta se face cu fire in jur de 0,25mm (sau mai subtiri), nu cu fire de 0,33mm. Ca atare, cred ca un aruncator cu o tehnica buna ar putea atinge cu TX5 de 3,60m/3,25lb distante comparabile.


Fişiere ataşate:
Velocity Lead Chart.jpg
Velocity Lead Chart.jpg [ 90.21 KiB | Vizualizat de 8270 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mai 25, 2020 4:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Bun, prin urmare inteleg ca TX5 de 12', 3.25lb ar putea sa ma ajute cel putin undeva la 172 yards...aprox 150m+ cu plumb de 4 oz - 113 grame si fir de 0.25.

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 11, 2020 8:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 30, 2019 5:35 pm
Mesaje: 6
Salutare.
Sunt in cautarea a 4 lansete de 3.60 cu 3.25lb ce vor fi folosite exclusiv la plantat.
Am trei optiuni care sunt ca pret undeva in jur de 750 lei bucata.
https://www.totalfishing.ro/lanseta-gre ... 68755.html
https://www.totalfishing.ro/lanseta-spo ... 89285.html
https://www.totalfishing.ro/lanseta-shi ... 93493.html

Ma intereseaza care este diferenta de material din care sunt confectionate cele de mai sus (daca exista vreo diferenta de carbon intre ele) si ce recomandari imi dati? Pana acum am folosit Shimano TX2 3.90 care nu ma ajuta la pescuitul plantat.
Mentionez ca nu voi arunca si nu ma intereseaza acest aspect. Important este sa fie placuta in dril si sa pot scoate pesti de talie medie spre mari.
Va multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 11, 2020 9:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E dificil sa-ti dai seama din descrierea materialelor care lanseta e mai buna pentru tine, mai ales ca vorbim de lansete aflate pe acelasi nivel de pret. Firmele nu folosesc o terminologie standard pentru materiale, ca sa faci comparatii. Shimano, de exemplu, are o terminologie proprie, fara echivalent la vreo alta firma.

Alt aspect e ca doua firme pot face lansete diferite cu aceleasi materiale. Cu ani in urma, stiam ca Harrison si Century aveau in acel moment un furnizor comun de prepreguri (prepregul este folia de carbon preimpregnata cu rasini, Advanced Composites Group, deci putem presupune ca lucrau cu materiale similare, dar lansetele nu erau similare.

Alt aspect e ca o firma iti poate indica in descrierea produsului un furnizor de fibra de carbon, de exemplu carbon Toray, dar blancul nu se face cu fibra de carbon primara, se face cu prepreguri, adica fibre impregnate cu rasini, care sunt produse de alte firme.

Sigur, e interesant sa vezi ce spune producatorul despre blancul unei lansete si despre materiale, dar trebuie sa intelegi corect ce spune - sau ce nu spune. Daca vrei sa te informezi, gasesti pe net multe materiale despre carbon, prepreg, blancuri si asa mai departe.

Revenind la alegerea ta, plantatul nu solicita lanseta cum o face pescuitul lansat. Daca urmeaza sa folosesti lansetele doar pentru plantat, orienteaza-te spre o actiune care sa-ti convina. Pune mana pe lansete, compara-le, vezi ce greutate au si cum sunt echipate. Daca poti avea si niste recomandari de la cei care le-au folosit, cu atat mai bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: