CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iun 04, 2020 9:38 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Salutare,eu imi fac bilele singur de ceva ani,am inceput cu mix cumparat dar din cauza costurilor am renuntat si am cautat si probat toate minunile pana mi-a iesit...Aproximativ din 2009/2010 imi fac aceleasi bile din acelas mix de care sunt foarte multumit.Am pescuit pana acum in 5 tari,pe multe lacuri si am prins peste tot unde am folosit bilele mele.Tot ce contine mixul gasesc intr-un supermarchet bine aprovizionat iar kg de bile gata facute costa 2,53 euro !(bineinteles cumparand ingredientele la bax si nu la punga,de exemplu faina de gris la bax de 6 pungi in loc de bucata...)Deci eu zic ca se poate mai ales daca iti face placere sa le faci,incearca doar sa renunti la ingredientele scumpe si inlocuiestele cu acelasi lucru mai ieftin de exemplu Robin Red cu boia de ardei.( nu fa "Crème brûlée" , fa" crema de zahar ars" daca intelegi ce vreau sa-ti spun)....

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iun 05, 2020 10:28 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
Pretul pe kg nu este foarte mare, dar la o difetenta de doar 5 lei pot gasi alte boiliesuri si nu sunt nevoit sa cheltuiesc o suma exagerata pe toate ingredientele. Acum am realizat ca un kg de mix este echivalent cu 1,4 kg de boilies. In cazul asta boiliesurile mele ar fi de 20 de lei . Poate nu vor avea efectul dorit in situatii de presiune, dar voi prinde cu ele in partide relaxate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iun 05, 2020 10:31 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
Mai sus am raspuns domnului Enescu. Sigur, asta si incerc sa fac, sa gasesc o reteta cu rezultate multumitoare pentru mine, nu exceptionale, si mai ales ieftina, altfel nu ii vad rostul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iun 05, 2020 10:50 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Burlacu Mihnea scrie:
Acum am realizat ca un kg de mix este echivalent cu 1,4 kg de boilies. In cazul asta boiliesurile mele ar fi de 20 de lei

Cine n-a mai rulat mixuri poate sa creada ca, dintr-un kilogram de mix, iese un kilogram de boilies, dar se adauga o parte lichida (oua si eventual alte lichide) si rata de conversie nu e de 1 la 1.

Rata de conversie dintre mix si boilies variaza de la un mix la altul, in functie de ingredientele folosite. O rata de conversie de 1,4 e relativ mica, iar una de 1,3 e foarte mica. Multe mixuri au o rata de conversie in jur de 1,5. Unele mixuri pot avea o rata de conversie de 1,6 sau chiar mai mare.

Chiar si pentru un utilizator obisnuit - ca nu mai vorbim de firmele de nada - rata de conversie poate sa conteze. Una e sa obtii 13-14kg de boilies din 10kg de mix si cu totul alta sa obtii 16-17kg. Dintre mixurile comerciale pe care le-am rulat, cea mai buna rata de conversie o are Complex-T. In jur de 1,65.

Rata de conversie e importanta cand calculezi rentabilitatea unui mix. De exemplu, la Dynamite Baits, mixurile The Source si Complex-T au acelasi pret, dar nu au aceeasi rata de conversie. Sunt situatii in care poti avea nevoie de cantitati mari de boilies si atunci rata de conversie e un element de luat in considerare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iun 05, 2020 12:04 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Salutare,acum mi-am cantarit rezultatul din reteta mea de bile si am obtinut 1,735 kg de bile uscate trei saptamani in aer liber din :

-1750 grame parte solida
-680 ml parte lichida
Costurile au fost de 6 euro(fara manopera si costul curentului in timpul fierberii)deci,am un cost de aprox.3,64 euro/kg de boiliesuri uscate,de care ma repet sunt foarte multumit.

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iun 05, 2020 3:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Revenind la subiect Mihnea încet, încet kilul va dispărea ca ingredient (este un moratoriu internațional care limitează pescuitul kilului), momentan găsești faina dar din ce in ce mai greu lichid. Krilul este un ingredient foarte uleios, pe apa rece funcționează mai greu. Din ce știu eu, aroma de kril buna se găsește greu am uitat numele producătorului, lichidul de kril este suficient ca „aroma”
Doar o idee de rețeta cu kril:
200g LT94
50g faina krill Artic
100g Extract Paprika
100g Nectarblend
50g Faina Tilapia
100g Faina soia
100g Sluis CLO
100g Selmolina (nu gris ca trage mult lichid)
100g cereal crumb
100g Lamlac

Partea lichida
12,5ml Minamino
75ml liquid Krill
25ml CSL
10g Betaina HCL
25g pudra usturoi
Am fetișul meu cu usturoiul, am mai văzut ca si alții folosesc usturoi cu krill
Te va costa 22,5lei/kg bile calcululu este facut pt 20kg mix
Daca vrei Robin Red te va costa 24,7lei/kg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Sâm Iun 06, 2020 4:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
Cum a spus si domnul Vlad, este imposibil sa iti iasa o greutate egala de boiliesuri dintr-o cantitate de mix, nu inteleg cum puteau sa iti iasa chiar si mai putin. Conteaza ca te multumesc si prinzi cu ele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Sâm Iun 06, 2020 4:57 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
Multumesc tuturor pentru lamuriri si pentru retete! Sunt informatii necesare pentru un initiat ca mine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Sâm Iun 06, 2020 7:09 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Burlacu Mihnea scrie:
Cum a spus si domnul Vlad, este imposibil sa iti iasa o greutate egala de boiliesuri dintr-o cantitate de mix, nu inteleg cum puteau sa iti iasa chiar si mai putin. Conteaza ca te multumesc si prinzi cu ele


Salut,daca te referi la mine,asta e,le-am cantarit dupa ce le-am uscat,mai putin cateva bucati cu care am facut niste probe(in cat timp se dizolva in apa la diferite temperaturi,cum se compotra in apa taiate sau proaspete,cum se comporta la congelator si dupa decongelare),dar nu a fost o cantitate semnificativa...Dar cum zici sunt multumit de cantitate,pret si calitate.

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron