CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Retete boilies incepatori
MesajScris: Mie Sep 30, 2020 10:36 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 08, 2020 12:12 pm
Mesaje: 2
Buna ziua! Sunt un pic nedumerit daca sar mai sus de 350g de faina de peste pe kg e cumva vreo problema? Si reteta e cam asa
Lt 94 15%
Predigerata 5%
Crayfish 5% (faina de rac)
Faina de alune tigrate 10%
Faina de porumb 13%
Lapte praf 10% ( pentru animale precum iezii,miei etc.
Faina 6 cereale12% ( cerealele sunt pentru copii)
Semola 10%
Mancare pentru canarii 10% ( pentru canarii cand sunt pui)

Partea lichida
8 oua
10 ml ulei de salmon ccmore
20 ml csl ccmore
20 ml extract belachan ccmore
20 g betaina
50 g belachan block
Si cam asta ar fi reteta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete boilies incepatori
MesajScris: Mie Sep 30, 2020 11:05 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu e o problema daca folosesti un procent de faina de peste mai mare de 35%. Exista retete cu 40-50% faina de peste, care prind foarte bine. Un exemplu clasic e reteta unui mix foarte cunoscut de la Nutrabaits, BFM, care avea faina de peste in proportie de 52,5%. Vezi Retete de boilies.

Intrebarea e daca se justifica sa pui mai mult de 35%. O sa-ti dai seama facand teste cu diverse retete.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete boilies incepatori
MesajScris: Mie Sep 30, 2020 11:07 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Salut, nu este o problema daca foloesti peste 35% faina de peste, dar in acest caz ai nevoie e ingrediente care leaga bine mixul. In cazul tau nu stiu ce semnifica faina de 6 cereale sau mancarea pentru pui de canari. La o prima vedere mixul tau pare sa nu se ruleze sau sa intampini probleme, mai ales daca faina de porumb este grunjoasa. Pe forum sunt o multitudine de retete, preia una care are un “feedback” pozitiv si nu experimenta daca esti incepator. Ca si recomandare, sunt cateva retete interesante, cum ar fi reteta de belachan postata de Vlad In nenumarate randuri sau reteta domnului Calin Visoianu de “squid cu fructa”.

P.S. Daca nu te descurci iti postez eu aici link sa ajungi la ele. Daca vrei sa experimentezi pe reteta proprie ai nevoie de mici modificari din punctul meu de vedere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete boilies incepatori
MesajScris: Mie Sep 30, 2020 1:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 08, 2020 12:12 pm
Mesaje: 2
Multumesc pt raspuns! Faina de porumb e foarte fina cum e cea de grau si cea de 6 cereale pt copii e un pic mai mare o adaug in mix pt legatura si leaga foarte bn coca am mai facut un mix cu cele 2 fainuri si lucreaza foarte bine cea pt canari are granulatia mai mare si nu strica pt volum plus ca mai are si vitamine,minerale,oua, seminte mici etc, e conceputa pentru pui de canari,mixul a mai fost rulat o data si am avut o partida foarte buna chiar am scos un crap de 10+ insa acum am inlocuit extractul de squid cu cel de belachan si mixul mai contine si 10% faina de squid , si inca o intrebare, am gasit in magazine albus de oua lichid credeti ca ar iesi bilele foarte tari?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete boilies incepatori
MesajScris: Mie Sep 30, 2020 1:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sper sa nu intelegi gresit comentariul meu, dar un crap de 10kg nu e o unitate de masura pentru eficienta unui boilies. Nici un crap de 30kg nu e, oricat ar parea de ciudat.

Ca sa intelegi cat de bun e un boilies, ai nevoie de o anumita experienta in pescuit si de multe teste. Cat mai multe partide facute de-a lungul unui sezon, in conditii diferite, pe lacuri diferite. 

Dupa ce ti-ai stabilit reteta, testeaz-o o perioada, eventual in paralel cu alt boilies. Nu te bucura prea mult daca prinzi bine, nu te intrista prea tare daca prinzi slab. Motivele pot fi altele decat calitatea nadei. Ai nevoie de timp ca sa tragi concluzii corecte.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete boilies incepatori
MesajScris: Dum Iun 06, 2021 8:07 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iul 25, 2020 7:17 am
Mesaje: 6
Cum se pot pastra boiliesurile mai bine? rulez acum cam 20 kg + din ingredientele pe care le am si reteta testata tot anul trecut cu mici ajustari. Nu folosesc conservant, am incercat cu ceva conservant lichid dar nu mi-a iesit pasta cum trebuie. Merg pastrate in pungi vidate? Am mai incercat si anul trecut sa le tin in pungi dupe uscare si unele, in timp, au facut mici pete de mucegai. Voi cum le pastrati mai bine?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete boilies incepatori
MesajScris: Lun Iun 07, 2021 7:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Emanuel scrie:
Cum se pot pastra boiliesurile mai bine? rulez acum cam 20 kg + din ingredientele pe care le am si reteta testata tot anul trecut cu mici ajustari. Nu folosesc conservant, am incercat cu ceva conservant lichid dar nu mi-a iesit pasta cum trebuie. Merg pastrate in pungi vidate? Am mai incercat si anul trecut sa le tin in pungi dupe uscare si unele, in timp, au facut mici pete de mucegai. Voi cum le pastrati mai bine?

Le poti pastra in congelator in pungi cu fermoar daca boiliesurile sunt fierte, dezavantajul este ca isi micsoreaza diametrul!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete boilies incepatori
MesajScris: Mar Iun 15, 2021 2:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Vorbești de mâncare de canari, ce este mai precis: un amestec de semințe sau un amestec de praf de ou, biscuiți si semințe măcinate (care seamănă mult cu Nectarblend)?
O faina 6 cereale de bebeluși mai ieftina, de principiu conține: Faina de grâu, ovăz, secara, germeni de porumb, orez , plus dextroza(zahar din struguri care este un stimulator de apetit pentru om), faina de fasole, faina de soia (ultimele 3 sunt agenți de tratare). Te complici!
Găsești ușor separat: faina de grâu, secara, orez, dovleac, germeni de porumb, soia, mazăre, poți sa le folosești fără probleme. Totuși trebuie sa ti cont ca faina de dovleac si germeni de porumb nu sunt elemente de legătura.
Câtă faina de peste se poate pune: după umila mea părere 20% este suficient.
Atenție un pescar prinde bine, atunci cand pescuiește corect si reușește sa se adapteze bine situației din teren. Rețeta de boilies reprezintă maxim 10% din succesul unei partide de pescuit!
Acum eu pescuiesc cu un boilies solubil făcut de mine (partide de maxim 24h pe lacuri care nu sunt foarte aglomerate), care conține faina de peste furajera, spărtura de orz, amidon gelificat la rece, faina din germeni de grâu, faina de dovleac, faina de secara, faina de soia, gris si TTX. Ca lichide folosesc multa melasa si ca aroma, Laurul de căpșuni (sirop de la alimentara in care pui sifon). Îmi este rușine sa spun cat costa kg, dar muncesc mult mai mult, trebuie sa nadesc des.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: