CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:00 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Dec 12, 2020 10:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Apr 16, 2019 9:00 am
Mesaje: 13
Buna ziua
Am in vedere achizitionarea a 3 lansete si inclin spre Shimano Tribal TX-Ultra Intensity 3.96m/3.50lbs
Rog pe cei care detin aceasta lanseta sa-mi spuna câteva pareri, cum se comporta în dril, acțiune, distante atinse si greutati cu care se incarca mai bine.
Va multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 12, 2020 10:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat acum cateva luni un interviu cu Mihai Perianu, care a testat exact modelul care te intereseaza - TX Ultra Intensity de 3,90m - si vorbeste despre distantele atinse si greutatea optima de aruncare, din punctul lui de vedere. Vezi Shimano TX Ultra vs TX9A.

In ceea ce priveste drilul, eu am set de TX Ultra Intensity de 3,60m/3,5lb (atentie - 3,60m, nu 3,90m), care poate fi vazut in filmele pe care le-am facut in ultimele luni. Am filmat si cateva driluri in care se vede cum lucreaza lanseta cand pestele e aproape de mal. De exemplu: Dynamite Baits The Source.

E o lanseta neobisnuita prin faptul ca, desi are actiune rapida in aruncare, are o actiune aproape semiparabolica in dril. Prin comparatie, lucreaza mai mult in dril decat TX5 de 3,60/3,25lb sau TX7 de 3,60/3,25lb (alte doua lansete pe care le-am folosit in ultimii ani), desi are o actiune mai rapida si un test de curbura mai mare.

Shimano explica in materialele de prezentare ca lanseta e gandita sa combine cele doua lucruri care in general nu se prea combina - ori ai o lanseta rigida, care e foarte buna pentru distanta, dar ramane relativ rigida si in dril, ori ai o lanseta blanda, care lucreaza foarte bine in dril, dar nu e ideala pentru distanta. Vezi mai jos o clasificare a lansetelor Shimano din gama actuala, publicata in catalogul pe 2021. Fiecare lanseta e cotata de la 1 la 5 pentru distanta (casting performance) si pentru dril (fish playing). TX Ultra e singurul model care are punctaj maxim la ambele capitole. Alte lansete - printre care unele mult mai ieftine, cum e TX4 - sunt la fel de bune pentru distanta, dar lucreaza mai putin in dril.

Foarte important: faptul ca lanseta lucreaza mai mult in dril nu inseamna ca e mai buna in orice context. Depinde de situatie. De exemplu, daca pescuiesc intr-o situatie in care am nevoie sa fortez pestele, prefer o lanseta mai rigida.

Daca te intereseaza sa testezi modelul TX Ultra Intensity de 3,90m/3,5lb, poti sa iei legatura cu Mihai Perianu. 


Fişiere ataşate:
Punctaj lansete Shimano 2021.png
Punctaj lansete Shimano 2021.png [ 259.85 KiB | Vizualizat de 6234 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 13, 2020 7:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Apr 16, 2019 9:00 am
Mesaje: 13
Va multumesc pentru lamuriri.
A vazut ca aveti TX ULTRA in filmari si ca se incovoaie foarte tare in drill, dar este diferenta mare intre lansetele de 3.6 si 3.9?
Cele de 3.9 sunt mai rigide?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 13, 2020 7:43 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am avut ocazia sa testam modelul TX Ultra Intensity de 3,90m in dril (il vom testa probabil in primavara), dar ma astept sa fie destul de asemanator cu versiunea de 3,60m.

Conform datelor tehnice furnizate de producator, TX Ultra e lanseta care lucreaza cel mai mult in dril dintre toate lansetele Shimano din clasa Intensity.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 14, 2020 12:08 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 09, 2014 8:23 pm
Mesaje: 19
Ilies Petrica scrie:
Buna ziua
Am in vedere achizitionarea a 3 lansete si inclin spre Shimano Tribal TX-Ultra Intensity 3.96m/3.50lbs
Rog pe cei care detin aceasta lanseta sa-mi spuna câteva pareri, cum se comporta în dril, acțiune, distante atinse si greutati cu care se incarca mai bine.
Va multumesc


Buna ziua

Parerea unor utilizatori se poate vedea aici:
https://marelepescar.ro/lanseta-shimano ... er-reviews
Este exact descrierea facuta de Vlad.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 16, 2021 2:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Apr 16, 2019 9:00 am
Mesaje: 13
La Multi Ani

As avea o intrebare pentru domnul Vlad Pavlovici, (acesta este raspunsul dumneavoastra unui utilizator:
''echipamentele se pot testa prin intermediul consultantilor Shimano, cum e Mihai Perianu, care tine lectii de casting. Daca vrei sa incerci diverse ansambluri lanseta-mulineta de la Shimano, poti sa iei legatura cu el.'')
Dar in partea de vest a tarii unde se pot testa produsele Shimano?
Sau care sunt consultantii?
Va multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 16, 2021 3:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Lansetele Shimano pot fi testate gratuit in toata tara in cadrul evenimentelor Shimano Casting Day. Am organizat evenimente Shimano Casting Day si in orase din vestul tarii, cum ar fi Cluj sau Timisoara, si sper sa organizam in continuare, cand va fi posibil (in functie de evolutia epidemiei de Covid).

Exista si optiunea de a contacta consultantii Shimano cum ar fi Mihai Perianu sau Cristian Mihalcea, care au la dispozitie o gama de lansete Shimano, si de a discuta cu ei posibilitatea de a testa lansetele in cadrul lectiilor de casting pe care le organizeaza. Lectiile de casting sunt tinute contra cost. Costurile implicate sunt pentru lectia de casting in ansamblu, nu pentru testarea lansetelor. Shimano nu percepe nicio taxa pentru testarea echipamentelor.

Mihai Perianu explica intr-un material publicat anul trecut pe CarpOnline ce presupune o lectie de casting. Articolul poate fi citit aici: Lectii de casting.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 16, 2021 5:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Apr 16, 2019 9:00 am
Mesaje: 13
Multumesc pentru raspuns


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: