CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:50 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Lun Aug 30, 2021 7:14 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Va salut,
Pentru a nu deschide un topic nou, daca se poate un ajutor
As vrea sa imi fac propiile bile acasa, de la 0 (nu vreau sa cumpar mix gata facut) dar intampin niste probleme la formula bilei. Am incercat sa caut cat mai multe informatii si am ajuns la urmatoarea reteta:
20% faina de peste lt94
4% predigerata
3% tilapia
5% krill
5% squid
(37% fainuri peste)
5% Wpc80
5% Drojdie brocael
Clo 5%
Soia 15%
Semolina 15%
Super attract b10 3%
Nectarblend 5% ???
RobinRed 5%
Spanish smoket paprika 5%
(Pentru bile tari)

Ce as putea adauga sau scoate din aceasta formula ca rezultatul finit sa fie unul satisfacator? (Ideal ar fi sa pot scădea din costul productiei dar sa nu scada si calitatea bilei).
Partea lichida din ce ar trebui sa o formez, tinand cont ca vreau sa fie pe baza de squid cu ceva fruct?
Cat timp pot pastra bilele fara a se strica?


Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Lun Aug 30, 2021 8:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cristian, am postat mesajul tau intr-o topic nou ca sa putem discuta mai usor.

Daca ai timp, arunca o privire pe topicuri similare si o gasesti diverse recomandari care s-ar putea sa te ajute. Recomandarile mele (pe care le-am mai facut, dar poate ca merita repetate) sunt urmatoarele:

(1) Fa-ti reteta in raport cu ce vrei sa obtii de la ea. Daca vrei sa te coste putin, foloseste cat mai putine ingrediente si incearca sa le dozezi in multiplu de 5% (50g) sau 10% (100g). In felul asta, tinand cont ca majoritatea ingredientelor de volum se pot cumpara la kilogram, poti formula reteta in asa fel incat sa nu ramai cu fractii. Fractiile inseamna ingrediente care raman nefolosite se depreciaza.

(2) Evita sa folosesti ingrediente multe in doze mici. De exemplu, ai 5% Robin Red si 5% Paprika. Sunt ingrediente cu profil asemanator - paprika e ingredientul principal din Robin Red. Daca pui 10% dintr-un ingredient, poti sa renunti la celalalt. De asemenea, ai 5% faina de sepie si 5% faina de krill. Sau 5% CLO si 5% Nectarblend. N-ar fi mai simplu 10% dintr-una sau alta?

(3) Incearca sa intelegi ce face fiecare ingredient si mai ales ce fac ingredientele scumpe, care iti maresc costurile. Robin Red, fiindca tot am vorbit de el, e un exemplu perfect. Cat de importanta e contributia lui? Ce se intampla daca il inlocuiesti cu un ingredient mai ieftin (cum ar fi paprika) sau daca renunti la el cu totul? E bine sa-ti pui intrebarile astea pentru orice ingredient pe care vrei sa-l bagi in reteta.

(4) Informeaza-te cat mai mult. Exista zeci de retete consacrate la care te poti raporta - vezi cateva AICI. Retetele respective nu sunt miraculoase si pot fi gandite pentru alte situatii de pescuit decat cea in care pescuiesti tu, dar te ajuta sa intelegi constructia unei retete.

Cristian4Carp scrie:
Partea lichida din ce ar trebui sa o formez, tinand cont ca vreau sa fie pe baza de squid cu ceva fruct?

Poti sa incluzi in reteta arome (de sepie sau fructe sau de orice altceva), dar nu e obligatoriu. Daca vrei sa folosesti arome, alege unele cu o reputatie verificata. Reputatia unei arome vine de obicei de la aroma celebra - Scopex sau Monster Crab vin de la versiunile initiale vandute in anii 80-90 de Rod Hutchinson, Squid & Octopus vine de la versiunea initiala vanduta in anii 90-2000 de Solar, Tutti Frutti vine de la versiunea vanduta in anii 90-2000 de Richworth si asa mai departe. Astazi, vechile arome s-ar putea sa nu mai fie disponibile (sau nu in aceeasi forma), intre timp au aparut alte arome bune, dar principiul s-a pastrat: e important sa tii cont de reputatia aromei.

Daca vrei sa te convingi de asta, uite-te la firmele specializate in boiliesuri de carlig. Multe dintre ele iti spun exact ce arome folosesc pentru ca mizeaza pe interesul publicului pentru aromele respective. Aromele bune pot fi unice si nu trebuie alese la intamplare.

Ca sa ajungem la o concluzie, vezi mai jos o varianta simplificata a retetei tale:

20% LT94
10% CPSP90
10% Krill Meal sau Squid Meal
10% Robin Red sau Paprika
20% CLO sau Nectarblend
10% Soya
10% Semolina
5% WPC80
5% Brocacel

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Lun Aug 30, 2021 8:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cristian4Carp scrie:
Cat timp pot pastra bilele fara a se strica?

Daca le congelezi, le poti pastra un an. Fiind boiliesuri pe baza de faina de peste, nu le-as tine mai mult.

Daca le usuci foarte bine, le poti pastra fara probleme doi-trei ani. Mai mult de atat n-am incercat si nu cred ca ai nevoie.

Daca le pui conservant, le poti pastra cel putin un an, dar fara sa fie nevoie sa le usuci - le transformi in boiliesuri shelf-life. Conteaza insa calitatea si dozajul conservantului. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Lun Aug 30, 2021 9:31 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Multumesc frumos Vlad!
O ultima intrebare, ce as mai putea adauga in mix pentru o atractie mai rapida , tin sa precizez ca nu pescuiesc mai mult de 48h(obisnuiesc sa pescuiesc cel mai des pe Corbu si Vlahi)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Lun Aug 30, 2021 9:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu stiu sa-ti dau un raspuns precis, dar pot sa-ti dau un raspuns teoretic, care sa-ti arate in ce directie poti sa experimentezi.

Atractia vine de la ingredientele solubile. Ce nu e solubil nu atrage. Cand un ingredient e prezentat ca atractant, trebuie sa existe un element de solubilitate care sa-l faca sa functioneze. Ingredientul poate fi pus in boilies, cum sunt fainurile solubile din mix, sau poate fi adaugat la suprafata boiliesului, cum sunt lichidele folosite pentru hidratare. 

Exista o multime de recomandari in legatura cu atractia rapida. De exemplu, poti sa maresti doza de fainuri solubile din mix (reversul medaliei e ca boiliesurile pot deveni mai moi). Poti sa incluzi doze mari din ingrediente cunoscute ca atractanti, cum e belachanul (dezavantajul e ca boiliesurile vor fi mai scumpe). Poti sa maresti doza de lichide nutritive. Poti sa pudrezi boiliesurile cu aditivi solubili - betaina, pudra de ficat, keramina etc. Poti sa incerci diverse arome. Sau poti sa recurgi la solutii simple si ieftine, cum ar fi sa hidratezi boiliesurile cu zeama de seminte (de pilda, zeama de canepa). 

Informeaza-te cat mai mult legat de toate astea, testeaza cat mai mult, dar tine cont ca e posibil sa nu-ti dai seama imediat ce da rezultate si ce nu. Orice ar fi, nu te grabi sa tragi concluzii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Mie Sep 01, 2021 8:19 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
multumesc pentru sugestii, am sa revin dupa ce le testez.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Joi Sep 02, 2021 3:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Doar niște sfaturi pentru testare:
1. pescuiește cu noua bila, in locurile in care ai mai pescuit/prins
2. plantat pentru început
3. încearcă sa găsești perioada cand lacul nu este aglomerat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Vin Sep 03, 2021 8:52 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Enescu Bogdan scrie:
Doar niște sfaturi pentru testare:
1. pescuiește cu noua bila, in locurile in care ai mai pescuit/prins
2. plantat pentru început
3. încearcă sa găsești perioada cand lacul nu este aglomerat


Multumesc pentru sugetii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Mar Sep 07, 2021 8:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Cristian4Carp scrie:
Multumesc frumos Vlad!
O ultima intrebare, ce as mai putea adauga in mix pentru o atractie mai rapida , tin sa precizez ca nu pescuiesc mai mult de 48h(obisnuiesc sa pescuiesc cel mai des pe Corbu si Vlahi)


O reteta asemanatoare, cu care am avut rezultate excelente anul acesta ;) :

LT 94- 250
CPSP90- 50
Ficat hidrolizat- 100
Brocacel- 50
WPC- 50
Robin Red- 100
Sluis CLO - 100
Nectarblend- 50
Soia- 150
Semolina- 100


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Vin Oct 15, 2021 10:59 am 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Revin cu o întrebare, care ar fi alternativele din supermarket pentru inlocuirea unor ingrediente din boilies?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: