CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:27 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Joi Dec 02, 2021 10:02 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Salutare, as dorii să incerc si lichidele nutritive facute acasa. Cum as putea face asta? Ce ingrediente contin ca baza si cum as putea sa mi personalizez si acest aspect? (Stiu ca e mai simplu sa le cumpar gata facute, vreau doar sa incerc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Joi Dec 02, 2021 10:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Un exemplu de lichid nutritiv facut acasa (si pe care il citeaza diversi autori) e ficatul proaspat dat prin blender. Nu contine alt ingredient decat... ficat.

Spune-ne la ce te referi prin lichide nutrive facute acasa, ca sa intelegem ce te-ar interesa. Poti sa ne dai cateva exemple?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Joi Dec 02, 2021 11:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Prin lichid nutritiv ma refer la partea lichida a unui boilies ( ex the source liquid). Cum as putea obtine un astfel de lichid ? Ma intereseaza ingredientele de baza ale unui astfel de lichid. (Nu o reteta, ci doar ce ar putea contine un lichid nutritiv ) ma gandesc ca toate lichidele au un element comun, o formula de baza la fel ca un boilies.

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Vin Dec 03, 2021 9:58 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sunt doua subiecte de discutie separate - partea lichida a unui boilies si lichidele nutritive.

Partea lichida a unui boilies poate sa nu includa lichide nutritive. Folosirea lichidelor nutritive a luat amploare in ultimii 20-30 de ani, dar inainte de asta retetele de boilies foloseau de multe ori doar arome. Iar inainte de arome nu foloseau nimic, era doar mixul combinat cu oua. Uite de exemplu partea lichida pentru unul dintre cele mai cunoscute boiliesuri produse de Nash in anii 90, Scopex Squid Livers (o reteta pe care am folosit-o cu ani in urma si care era foarte buna). Proportiile de mai jos sunt pe 500g de mix:

3ml Scopex (aroma)
5ml Red Liver Oil palatant (aroma)
1ml Intense Sweetener (indulcitor)

Alte firme de nada din epoca aveau si ele retete fara lichide nutritive. Deci nu e obligatoriu sa incluzi lichide nutritive in boilies, poti sa prinzi bine si fara ele. Folosirea pe scara larga a lichidelor nutritive s-a dezvoltat odata cu diversificarea lichidelor.

In ceea ce priveste compozitia lor, the sky is the limit, ca sa zic asa. In trecut, lichidele nutritive erau in general de origine vegetala (CSL, melasa, uleiuri vegetale), de origine animala (uleiuri de peste) sau de provenienta farmaceutica (cum ar fi Minamino). Tot la capitolul produselor farmaceutice intrau si suplimentele pentru alte specii, de exemplu pentru caini sau cai, si pe care pescarii descoperisera ca le pot folosi cu succes in boilies. De pilda, unele lichide vandute sub denumirea de Sense Appeal sau Amino erau suplimente pentru ogari. Mai recent, au aparut lichidele nutritive hidrolizate de origine animala (din carne sau peste).

Lichidele nutritive - simple sau combinate - pot fi folosite in partea lichida a unei retete de boilies. Nu exista, insa, o baza comuna, compozitia variaza de la un lichid la altul. Nu cred ca are sens sa-ti faci acasa lichide nutritive, dar are sens sa-ti faci singur partea lichida a boiliesurilor, lucru care e foarte simplu.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Vin Dec 03, 2021 1:35 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Deci totul tine de imaginatie si inspiratia de moment?
Totusi, am citit acum cativa ani ceva legat de glycerin, dar cred ca e vorba despre atractanti lichizi. Si la acestia tot "the sky is the limit" s au e diferit?  


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Vin Dec 03, 2021 4:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alegerea lichidelor nu tine nici de imaginatie, nici de inspiratia de moment. Tine de informatie si de teste. Cand alegi un produs, il alegi pe baza faptului ca intelegi ce este, dupa care il testezi ca sa verifici ce efect are.

Glicerina nu e nici atractant, nici lichid nutritiv. E un lichid folosit in special la productia dipurilor pentru ca le da o anumita vascozitate si, in acelasi timp, are si un rol de conservant. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Vin Dec 03, 2021 4:23 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Am inteles, multumesc pentru raspunsuri!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Lun Dec 06, 2021 11:11 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Cristian, nu merita sa te chinui. Ce am încercat eu:
1. Ficat prin blender, dar este foarte perisabil
2. Icre de peste pasate. De știucă si o data caviar (a rămas de la un chef) foarte scump
3. CSL 100ml in care am amestecat hidrolizat de ficat 50g (pentru bila ficat+usturoi)
4. Am mai folosit si alte chestii de prin farmacii umane + veterinare, dar nu-ti spun, pentru ca nu merita


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Lun Dec 06, 2021 11:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Probabil nu se merită, eu voiam doar sa incerc si acest aspect. Doar ca nu stiu exact ce contin. Nu prea se gasesc informatii referitoare la prepararea nadei home made (lichide, atractanti, nada propiu zisa etc...). Si nici nu prea vreau sa incerc de la 0 toate tampeniile si sa fac teste, traim totusi in 2021 as vrea sa am un punct de plecare.
De cumparat, tot cumpar de 20 de ani ...cred ca a venit timpul sa incerc si ceva facut de mine.
Multumesc pentru raspuns


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Mar Dec 07, 2021 12:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Ok si daca ști ce conțin, crezi ca poți sa-ti faci un lichid ?
Acum mulți ani am făcut o bila cu care am prins foarte bine (mi-a ieșit din prima), după care am prins din ce in ce mai puțin. Fiind om, am dat vina pe ingrediente, dar cea mai mare problema nu era acolo.
Acum 3-4ani (cred) de zile cu Victor Costache am avut pe forum niște discuții contradictorii si totuși a avut bine voința si mi-a dat un link, de unde am extras un PDF. Documentul 2003-3KasumyanDovingreview este tehnic si exista si bariera lingvistica (chiar daca ști bine engleza, engleza tehnica este o alta limba străină) Bun, cum nu am priceput mai mult de 10%, am apelat la un bun amic care face acvacultura in Franța (îngrașă crapi) si care are si niște formari in biochimie (le-a făcut in societățile pe unde a lucrat, inițial se ocupa de sturioni) pe subiectul acesta. După multe insistențe si discuții, m-a dojenit spunând-mi : sa nu mai delirez si sa încerc măcar o data sa pescuiesc corect (am făcut progrese, dar nu-mi reușește nici acum 100%. Mi-a demonstrat-o pe balta in 2019, el urăște profund pescuitul la crap)
Amicul meu, tine foarte mult la mine si mi l-a tradus si mi-a explicat ce cunoaște el. Concluzie: mi-am dat seama cat de puțin cunosc si acum, practic 90% din bile le cumpăram, 10% le fac pentru amorul meu propui si vremurile de demult
Sa nu mă înțelegi greșit, sunt bani si timpul tău si faci ce vrei cu resursele tale


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: